Texto Alternativo

Çeviri İşletmeleri
Toplanıyor

Çeviri işletmeleri düzenli toplantılarda bir araya geliyor, sektörün gelişmesi için plan ve projeler geliştiriyor.

Texto Alternativo

Sektör -
Akademisyenler Zirvesi

Çeviride reel sektör temsilcileri ile akademisyenler her yıl bir araya gelerek, genel değerlendirmelerde bulunuyor.

Texto Alternativo

Son Dönemde Aramıza
Katılanlar

Türkiye'nin her yerinden ÇİD'e katılımlar devam ediyor. Yeni dönemde ailemize katılan işletmelerimizi kutluyor, başarılar diliyoruz.

Texto Alternativo

ÇİD'e Neden
Üye Olmalıyım

Ülkemizde çeviri sektörünün gülen yüzünü temsil eden Çeviri İşletmeleri Derneği gerçekleştireceği projelere sizi de davet ediyor.

Texto Alternativo

ASİP Seminerleri
Ne Zaman – Nerede?

Çeviri sektöründe aktif olarak görev yapan uzmanlarla çeviribilim öğrencilerini biraraya getiren ASİP Seminerleri için tıklayın.

Başkanın Mesajı

Üyemiz Diye Danışmanlık ve Çeviri Hizmetleri’nden uluslararası bir dergi: transLogos Translation Studies Journal

Okurlarıyla ilk kez Aralık 2018’de buluşan transLogos, Çeviri İşletmeleri Derneği’nin üyesi Diye Danışmanlık ve Çeviri Hizmetleri tarafından yayımlanıyor. Çeviri ve eğitim sektörlerinde faaliyet gösteren üyemiz, Diye Yayınları ile de çeviribilim ve dil hizmetleri sektörüyle ilgili bilimsel kitaplar sunuyor. Dil hizmetleri sektörüne önemli bir katkı yapacağını düşündüğümüz transLogos, bu anlamda üye şirketimizin akademik çalışmalarının en yeni halkasını oluşturuyor.

Küresel dil hizmetleri sektörüne ve çeviribilime özellikle disiplinlerarası bir yaklaşımla katkı yapmayı amaçlayan transLogos’un Editör Kurulu’nda Türkiye dahil 10 farklı ülkeden birbirinden değerli akademisyenler yer alıyor. Dergi; çeviri kuramı, çeviri tarihi, çeviri eleştirisi, çeviri eğitimi, makine çevirisi, bilgisayar destekli çeviri, teknik metin yazarlığı gibi konularda hazırlanan makaleleri kabul ediyor.

Dergiye gönderilen her özgün makale çift kör hakemlik sürecinden ve titiz bir editör grubunun denetiminden geçiyor. Değerlendirme sonucunda derginin yayın ilkelerine, araştırma etiğine ve akademik çalışmaların gerekliliklerine uygun bulunan makaleler dergide yer buluyor. Çevrimiçi ortamda akademisyen, araştırmacı ve dil hizmetleri sektörü paydaşlarına ücretsiz olarak sunulan transLogos TÜBİTAK’ın DergiPark platformu üzerinden okurlarla buluşuyor.

Bilim dalına katkıyı en üst seviyede tutacak bir yayın politikası benimseyen transLogos, sektör ve çeviribilim alanının sürekli değişen trendleri ve talepleri için yeni bir tartışma platformu sunarak alana katkı yapmayı ve yön vermeyi hedefliyor.

Çeviri İşletmeleri Derneği olarak Diye’yi tebrik eder ve transLogos’a uzun bir yayın hayatı dileriz.

Dergiyle ilgili bilgilere ve yayımlanan sayılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Diltra Dil Hizmetleri

İçimizden Biri

Talat YAZICI

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olan Talat Yazıcı, 1988 yılında ortağı olduğu Dilta Dil Hizmetleri şirketi ile çeviri sektörüne adım attı. Çeviride kalite süreçleri üzerine yaptığı yoğun çalışmalar ile şirketin ISO 9001 Kalite Yönetim Belgesi almasını sağlayarak kurumsallaşma sürecinde etkin rol oynadı.

Yeminli Mütercim olan Talat Yazıcı, şirketin çeviri teknolojileri konusundaki güncel ihtiyaçlarını belirleyerek Diltra’nın ileri dil teknolojileriyle donanmasını ve terminoloji veritabanlarının oluşturulmasını sağladı. Talat Yazıcı, halen Diltra Uluslararası Çeviri ve Belge Yönetimi A.Ş.’nin ortağı ve mali işler müdürüdür.
ceviri@diltra.com.tr
Diltra Uluslararası Çeviri ve Belge Yön. Yay. Bas. Hiz. A.Ş.

Diltra Uluslararası Çeviri ve Belge Yönetimi Basım ve Yayın Hizmetleri Anonim Şirketi 25 yılı aşkın birikim ve deneyimle çeviri, lokalizasyon, terminoloji, redaksiyon ve bağlı hizmetleri veren Türkiye’nin önde gelen dil hizmetleri şirketlerindendir.

Hizmetlerini
  • ISO 17100:2015 standardına uygun süreçleri yürüterek
  • Yüksek hacimli ve uzun süreli projeleri yürütme becerisi ve deneyimi
  • Çevirmen eğitimi ve dil teknolojileri yatırımlarıyla uluslararası düzeyde sürdürmektedir.
Tel : +90 (212) 256 88 24
Faks: +90 (212) 256 88 27
ePosta: ceviri@diltra.com.tr
 
Diltra Uluslararası Çeviri ve Belge Yönetimi Yay. Bas. Hiz. A.Ş.
Faaliyet alanları
  • Yazılı ve Sözlü Çeviri
  • Yerelleştirme
  • Terminoloji oluşturma
  • Redaksiyon
  • Uluslararası çok dilli çeviri projeleri
  • Hukuk, Tıp, Teknik, IT alanlarında uzmanlık
  • Masaüstü yayıncılık
Noter tasdikli yeminli çevirmenlik ve mahkemelerde bilirkişi tercümanlık