Neden Üye Olmalıyım?

Ülkemizi uluslararası platformlarda temsil eden ve çeviri sektörünün gülen yüzünü temsil eden Çeviri İşletmeleri Derneği sizi de davet ediyor. 

Ülkemizin en seçkin çeviri işletmelerini bünyesinde barındıran, bir yandan kamu kurumları, bir yandan çeşitli sanayi ve ticaret kurumlarıyla ve diğer yandan akademik kurumlarla sürdürdüğü iyi ilişkileri sektörün kazancına dönüştürmeyi hedefleyen Çeviri İşletmeleri Derneği’nin çatısı altında çeviri sektörü adına daha gelişmiş, daha paylaşımcı bir ortam bulacağınızı, daha ileri hedeflere yönleneceğinizi, ticari hedeflerinize daha rahat ulaşacağınızı göreceksiniz.

Siz de ÇİD üyesi olun!

Bugüne kadar sivil toplum örgütlenmesinde en güzel örnekleri sunan Çeviri İşletmeleri Derneği’ne üye olmak için birçok nedeniniz var. İşte bazıları: 

 1. ÇİD, Avrupa Birliği ülkelerinden çeviri sektörlerinin temsilcilerini bünyesinde barındıran EUATC tarafından tanınan ve üyeliğe kabul edilmiş TEK TÜRKİYE KURUMU olarak AB platformunda Türkiye’yi temsil etmektedir. ÇİD üyesi olarak, siz de bu platforma girebilirsiniz.
 2. ÇİD, geliştirdiği Yönetici Okulu ile üyeleri için seminerler düzenlemekte, çeşitli alanlarda üyelerinin yetenek ve kapasitelerini geliştirmektedir. ÇİD’e üye olarak, genel işletme konularından çeviri sektörüne özel konulara kadar geniş bir yelpazede bilgi sunulan Yönetici Okulu’na siz de ücretsiz katılabilirsiniz. 
 3. ÇİD, Türk çeviri sektörünün önünü açmak amacıyla  “Yeniden İpek Yolu” adlı projesini başlatmış bulunmaktadır. Türkiye’de en az yüz çeviri işletmesine gerekli her türlü araç, gereç ve bilgiyi kazandıracak ve onları uluslararası çeviri işletmesi haline getirecek bu proje ile Anadolu’muzda Yeniden İpek Yolu’nu kuracak, binlerce yıl önce dünya ticaretinin geçiş yolu olan Anadolu’yu dünyada çeviri işlerinin geçiş yolu haline getireceğiz. ÇİD’e üye olarak siz de bu hedefin parçası olabilirsiniz. 
 4. ÇİD, geliştirdiği “Akademi - Sektör İşbirliği Programı” projesiyle her yıl onlarca üniversitede akademisyen ve öğrencilerle buluşmakta, onlara piyasa deneyimlerini aktarmakta ve ülkemizin gençlerinin daha iyi yetişmesine katkıda bulunmaktadır. Siz de bu projeye katılarak ülkemizin genç nesillerinin mesleki gelişimine, dolayısıyla ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunabilirsiniz. 
 5. İD size mesleki dayanışmanın yanında samimi dostluklar edinme ortamı sunar. Hem mesleki hem de sosyal yaşantınızdan keyif almanızı sağlayan iyi dostlar edinirsiniz. ÇİD üyeleri sahip olduğu bilgi ve deneyimleri kibir göstermeksizin diğer üyelerle paylaşarak onların ticaretinde daha başarılı olmasına yardım eder. 
 6. ÇİD üyeleri içerisinde ülkemizin ve dünyanın en büyük çeviri işletmeleri yanında tek kişilik küçük işletmeler de vardır. Tümünün ortak özelliği vizyon sahibi olmaları ve kendi alanında iddialı işletmeler olmayı hedeflemeleridir. Siz de, bu derneğe katılırken Türkiye’nin veya dünyanın en büyük kurumlarından biri olarak değil ancak, büyümek isteyen vizyon sahibi bir işletme olarak katılın. Üye olan diğer kurumlarla yakın dostluklar geliştirerek, onlarla dayanışma içinde hareket ederek onların deneyimlerinden yararlanın. 
 7. ÇİD üyeleri öncelikle etik ilkelerden oluşan bir Üyelik Andını benimser. Bu nedenle haksız rekabet oluşturacak tutum ve davranışlar içine girmez, yasalara ve toplumsal ahlaka uygun hareket eder. Mesleğimizin sağlıklı bir şekilde gelişmesine ve çeviri işletmelerinin adil bir ortam içinde fırsat eşitliği bulmasına vesile olan bu nezih ortamın siz de bir parçası olabilirsiniz.
 8. ÇİD, tam demokratik bir kurum yapısına sahiptir; kurum içinde üyelerin birbirini desteklediği bir kültür geliştirilmiştir. Her üyenin düşüncesine özenle yer verilmesinin yanında, eski veya yeni tüm üyelere  yönetim kurulunda görev alma fırsatı sunulmakta, sektöre yeni yeni fikir ve yaklaşımlarla hizmet getirmenin önü açılmaktadır. 
 9. Ülkemizde yaşanan istikrarsızlık örneklerinin tersine, ÇİD’in politika ve tutumlarında tam bir istikrar fark edilir. Her yeni dönemde oluşturulan yeni yönetim kurulu önceden geliştirilen proje ve ilişkilerin sağlıklı olarak sürdürülmesine öncelik verir. 
 10. ÇİD, çeşitli mal ve hizmet tedarikçileriyle müzakereler yürütmektedir. Hukuk danışmanlığından, kalite danışmanlığına, iş güvenliğinden fotokopiye ve kargo hizmetlerine ve muhtelif yazılım ürünlerine kadar her kalemi sizler daha uygun fiyata satın alırsınız. Yönetim kurulu bu tür hizmet ve ürün sağlayıcılarla sizin adınıza görüşmeler yaparak, düzenli giderlerinizin azalmasına yardımcı olur.
 11. ÇİD, aylık toplantılar düzenlemektedir. Akademi ve sektör temsilcilerinin buluştuğu bu toplantılara üye olmasanız da katılarak bizzat bilgi edinebilirsiniz.


Şikâyetleri bir kenara bırakarak, sektörde tam bir uzlaşı oluşturmak için, bilinenleri değiştirmek için, daha iyi kazanan bir Türk Çeviri Sektörünü yapılandırmak için çalışıyoruz. Siz de bu çalışmaya katılın. Çeviri İşletmeleri Derneği’ne siz de üye olun. Birlikte kazanalım, birlikte kalkınalım.