Çeviriye Üstün Hizmet ÖdülüDİL YARESİ - Sn. Levent Dönmez

ÇİD tarafından verilen Çeviriye Üstün Hizmet Ödülü’nün ilk sahibi tanınan ve sevilen bir tiyatro sanatçısı Sn. Levent Dönmez oldu. Aynı zamanda seslendirme sanatçısı olarak da görev yapan Levent Dönmez, NTV Radyo’da sürdürdüğü ‘Dil Yaresi’ adlı programla Türk Dili Kategorisinde Çeviriye Üstün Hizmet Ödülü’ne layık bulundu.

Çeşitli üniversitelerde danışman öğretim görevlisi olarak da görev yapan Levent Bey ülkemizde Türkçemizin kullanımı, telaffuuzu ve diksiyon konularında bir uzman olarak kabul ediliyor. Dil Yaresi adlı programın yapımcısı ve sunucusu olarak dikkat çeken Levent Dönmez NTV Radyo’da yayına giren programında Türkçemizde biçimi veya telaffuzu birbirine benzeyen sözcükler arasındaki farklara, bunların anlamlarına ve doğru kullanımlarına ve okunuşlarına yer veriyor.

Türkçe konuşan herkesin yaralandığına inandığımız bu programın diğer yandan çevirmenler için de bulunmaz bir eğitim fırsatı oluşturduğunu gözlemledik. Son derece sade bir program olmasının yanında Dil Yaresi, kültürümüze de çok önemli hizmetler veren bir çalışma. Programın o sadelik içerisinde ciddi bir dil ve edebiyat derinliği gerektirdiğinin bilinciyle, programı hazırlayan Sn. Levent Dönmez’i tebrik ediyor, hazırlanmasının hiç de kolay olmadığını düşündüğümüz bu programın benzeri çalışmalara örnek teşkil etmesini temenni ediyoruz.
 
Ödüllendirme Kurulumuzun görüşü üzerine Çeviri İşletmeleri Derneği Yönetim Kurulunun olumlu değerlendirmesi sonucunda Sn. Levent Dönmez’e NTV Radyo’da sürdürdüğü Dil Yaresi adlı program çalışmaları nedeniyle Çeviriye Üstün Hizmet Ödülü verilmesine karar verilmiştir.

Levent Beyin bu çalışmalarına yenilerini ekleyerek topluma hizmetini devam ettirmesini ve bu çalışmalarının toplumumuzun bireylerine, özellikle de gençlerimize örnek olmasını ve onların da bu gibi çalışmalara heves etmesini diliyoruz.

Levent Dönmez hakkında ayrıntılı bilgi için: www.leventdonmez.com