Yeniden İpek YoluYeniden İpek Yolu

Yeniden İpek Yolu Sektörel Kalkınma Programı

​Dünyada çeviri hizmetlerinin yaklaşık cirosunun 40 milyar doların üzerinde olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin çeviri işletmeleri olarak bu büyük pastadan aldığımız pay ise 100 milyon dolar dahi değil. Önümüdeki bir kaç yıl içinde atacağımız büyük adımlar neticesinde, bu payı 1 milyar dolar seviyelerine çıkarmak ve Türkiye’nin çeviri işletmelerine sınıf atlatmak İpek Yolu Projesinin nihâi amacıdır.

Projenin adının neden ‘’İpek Yolu’’ olduğuna değinecek olursak, bildiğiniz üzere binlerce yıl önce Anadolu, dünya ticaretinin geçiş yoluydu. Doğudan batıya ve batıdan doğuya mal ve ürün sevkiyatı Anadolu üzerinden yapılırdı. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen bol miktarda mal ve bu yol boyunca kurulan hanlar, hamamlar, bedesten ve şifa merkezleri Anadolu insanının müreffeh bir yaşam sürmesini sağlıyordu.

Türkiye Çeviri İşletmeleri Derneği olarak, dünya çeviri hizmetleri akışını Anadolu üzerinden yönlendirmek ve işletmelerimize çağ atlatmak için kolları sıvadık. Bu büyük projeye de ‘’Yeniden İpek Yolu’’ adını verdik.

Dünyadaki mevcut çeviri hizmetleri cirosu ve gelecekteki potansiyeli düşünüldüğünde, büyük bir rekabete girmemiz gerketiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Hemen herkes pastadaki payını artırmaya çalışacak; fakat en doğru stratejiyi uygulayabilenler buna muktedir olabilecektir.

Bu rekabette Türkiye’nin çeviri işletmeleri olarak bazı büyük avantajlarımız var. En başta, medeniyetlerin kesişme noktası olan Anadolu, kültürel olarak hem doğu hem de batı dünyasının özelliklerini içinde barındırmaktadır. Çeviri ve dokümantasyon hizmetleri verirken hedef pazara en doğru şekilde hitap edebilme, ürün veya hizmetlerin yerelleştirme ve küreselleştirme faaliyetine en ince dokunuşları yapabilme konusunda Türkiye’nin bu konumu, meslek profesyonellerimizi diğer herkesten farklı kılmaktadır. Hâl böyle iken, bu güne kadar işletmelerimizin ve daha geniş kapsamda sektörün gelişmişlik düzeyi sönük kalmış durumdadır. Zira kurumsal olarak bu işin potansiyelinin farkına yeni varmaktayız. Gereken adımları atma konusunda belki de ilk kez bu kadar hazır durumda olan işletmelerimiz ve sektöre yön veren profesyonellerimiz bilmelidir ki: ‘’İpin ucundan tuttuk. Şimdi sıra hazine sandığını kendimize doğru çekmeye geldi.‘’

Yeniden İpek Yolu Projesi, gerek derneğimize üye olan/olacak işletmeler, gerek de çeviri sektörünün tüm paydaşları açısından hayati öneme sahiptir. ‘’Hayallerimizin Bir Yansıması‘’ niteliğindeki bu proje, gelecek 10 yılda nerede olacağımızı belirleyecek olguları içinde barındırmaktadır.

Çeviri İşletmeleri Derneği bünyesinde faaliyet gösteren şirketler, bu potansiyelin farkında olmalı ve hedeflere ulaşmak için gereken çabayı göstermelidir. Dernek yönetimi olarak, inanarak söylüyoruz ki söz konusu pasta hepimize yetecek, hepimizin çağ atlamasını sağlayacak büyüklüktedir.


Yeniden İpek Yolu Hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz?


İletişim Formu